Prace B+R – czego ta Unia chce?

Waldemar i Rafał z naszego zespołu często spotykają się z obawą klientów dotyczącą prac B+R. To nie dla mnie, ja się na tym nie znam, my nie robimy badań i inne podobne wymówki?

Może będzie to trochę kontrowersyjna wypowiedź i nie każdy się zgodzi, ale każdy zakład produkcyjny robi prace badawczo-rozwojowe. Każdy, kto produkuje własne wyroby robi badania. Za każdym razem jak zmieniasz coś w technologii czy wprowadzasz nowy produkt to robisz badania.  

Często są to zwykłe testy i udoskonalenia produktów i to jest OK. Niektórzy bardziej świadomie podchodzą do procesu: 

  • myślą koncepcyjnie zadając sobie pytanie co chcemy osiągnąć? 
  • projektują 
  • robią prototyp alfa  
  • testują prototyp  
  • robią kolejne prototypy i testują  
  • optymalizują 
  • testują prototyp w masowej produkcji  
  • wdrażają do produkcji  

Jeśli kiedykolwiek robiłeś jakieś udoskonalenia technologii czy produktu to znaczy to, że po prostu robiłeś badania.  

Wtajemniczę Cię w dwa podstawowe podziały badań: 

  • badania przemysłowe VS prace rozwojowe (do tego podziału wrócę za chwilę); 
  • badania nad produktem VS badania nad technologią, 

 Dlaczego Unia chce produkt, a nie technologię? 

Priorytetem dla Unii są przede wszystkim innowacje, bo w ten sposób chcemy zdobyć przewagę konkurencyjną nad rynkami pozostałych kontynentów. Zasada jest taka – każdy projekt unijny ma być rentowny. Każdy projekt ma się zwrócić Wnioskodawcy. Przychody generowane są w 95% przypadków ze zwiększonej sprzedaży produktów. Znacznie łatwiej jest uzyskać zwrot z nowych produktów niż z oszczędności wynikających z nowej technologii. W postrzeganiu unijnym nawet jeśli wymyślisz nową technologię to ma ona przynieść udoskonalony produkt.  

 A co to jest R&D? 

To nic innego jak właśnie prace badawcze – ang. research & developments. W literaturze możecie spotkać się z takimi nazwami jak: prace badawcze, badania przemysłowe, prace rozwojowe, prace B+R, R&D i tak dalej… 

A teraz trochę przewrotnie…  

A jeśli partę gotowych produktów sprawdzasz urządzeniami badawczymi, wręcz laboratoryjnymi (na przykład urządzeniami pomiarowymi marki CARL ZEISS) to NIE są to prace B+R. Unia Europejska określa ten proces jako po prostu badania jakościowe, testujące gotowe produkty. 

Bitwa pomiędzy pracami rozwojowymi a badaniami przemysłowymi. 

Wracam do wcześniejszego podziału. Różnica pomiędzy nimi jest dosyć płynna, za to bardzo istotna. Badania przemysłowe są dofinansowane w 80% a prace rozwojowe w 60%. Każdy szanujący się konsultant unijny powinien walczyć o przewagę badań przemysłowych.   

Jak odróżnić badania przemysłowe od tych drugich? 

Krótka historia, żeby było łatwiej. Po 2010 r. kilkukrotnie gościłem w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej. Konsultowałem wtedy projekty naszych klientów, a przy okazji razem z NOT przygotowywaliśmy się do wspólnej konferencji z zakresu innowacji. Organizatorem była wtedy kancelaria patentowa PATPOL. 

Na jednym ze spotkań, dyrektor Włodzimierz Hausner (ogromny autorytet w dziedzinie innowacji) powiedział mi tak: badania przemysłowe to wszystko to co się dzieje do momentu utworzenia prototypu, potem są już tylko prace rozwojowe. Pamiętam do dzisiaj średniej wielkości pokój, wygodne fotele i siebie w roli uczniaka.  

Mam nadzieję, że temat przybliżony?

Jeśli nadal masz wątpliwości lub potrzeby badawcze to nasi fachowcy od innowacji TEH Transfer pomogą. Bo zgodnie z naszą misją Czynimy badania dostępnymi

Chcesz być
na bieżąco z dotacjami?

Poznać prawdziwe historie
i dowiedzieć się, czego unikać?