Ale ulga…

Cześć i czołem, 

piszę do Ciebie jako sygnalista 😉 tematu, któremu warto się przyjrzeć.  

Jak już wiesz, dotacje unijne to temat, który jest mi bardziej niż znajomy. Jest mi nie tylko bliski i bardzo przeze mnie lubiany (tak, wiem, że Ty też go lubisz), jest po prostu moim konikiem. Dotacje to bez wątpienia doskonały produkt. Znacznie ułatwiają podjęcie decyzji o wystartowaniu z projektem. Wiem to ja i Ty również.  

Ogromną satysfakcję sprawia nam jako firmie, pomaganie przedsiębiorcom w pozyskiwaniu dotacji na realizację ich pomysłów. Lubimy, gdy Wasze biznesy kwitną z naszą pomocą.  
Zastanawiałem się jednak już od dłuższego czasu, czego od nas oczekujesz jako przedsiębiorca i nasz klient. Co jeszcze możemy zrobić? Jak pomóc? Jaką jeszcze wartość możemy zaoferować przedsiębiorcom, by ta z kolei przekładała się bezpośrednio na zwiększenie ich zysków? No i jest. Wpadłem na pewien pomysł… No dobra może nie jest to rocket science, a wręcz oczywista oczywistość. PSTRYK i JEST J (poprzedzone dwoma latami testów)  

Nowa usługa ląduje w portfolio INFINITY 

Odpowiedzią na nurtujące mnie pytania okazały się być podatki. A raczej to, jak możesz, jako przedsiębiorca, zaoszczędzić na odprowadzanych podatkach możliwie najwięcej pieniędzy.  
Jednym słowem – ulgi.  
Tytułowy oddech od podatków, czyli usługi doradcze w zakresie ulg podatkowych – tę właśnie nową wartość mamy Ci od dziś do zaoferowania

Przechodząc do sedna, czym są ulgi podatkowe? 

To przysługujące Ci, na podstawie przepisów prawa i określonych przez państwo preferencji, korzyści podatkowe, pozwalające obniżyć podstawę opodatkowania lub kwotę należnego podatku. Mają postać obniżek, odliczeń, zwrotów.  

A jak to wygląda w praktyce? 

Ulgi podatkowe pomagają firmom zmniejszyć obciążenie podatkowe, a więc zwiększyć zyski.  
Weźmy na warsztat firmę, pewnego naszego kluczowego klienta. Firma wystawia się na targach. Robi to regularnie, bo tego rodzaju działania marketingowe przynoszą jej dużą liczbę leadów. I tak, w 2022 roku nasz klient przeznaczył około 500 tys. PLN na ten cel. W poprzednich latach dysponował w tym zakresie podobnym budżetem. Co tu można zrobić? 
Otóż, występujemy o Ulgę na ekspansję (o której poczytasz więcej niżej). Co to dla naszego klienta oznacza? 
Istnieje spis działań promocyjnych, które można podciągnąć pod tę ulgę, tzw. katalog kosztów kwalifikowanych. Wszystkie poniesione wydatki, które są zgodne z katalogiem, można ponownie wpuścić w koszty. Oznacza to, że jeśli rozliczasz się według stawki 9%, Twoja oszczędność podatkowa sięgnie 45 tys. PLN, a jeśli według podatku liniowego, aż 90 tys. PLN
Zasadniczo możesz się ubiegać o zwrot podatku lub pomniejszyć przyszłe podatki o kwotę uznanej nadpłaty. 

Proste? Pewnie, że tak 🙂 Wystarczy tylko zrobić to umiejętnie, spełnić formalne wymogi i poprawnie przypisać wydatki, tak by urząd skarbowy nie mógł znaleźć nic, co mógłby podważyć i, do czego mógłby się przyczepić. 

Rodzaje ulg 

Z dniem 1 stycznia 2022 roku, w ramach tzw. Polskiego Ładu, w życie weszły znaczące zmiany w systemie podatkowym, a w raz z nimi także nowe ulgi podatkowe dla firm, które wdrażają innowacje i pragną rozszerzyć rynki zbytu

Oto krótki przegląd wybranych ulg podatkowych, z których możesz skorzystać: 

  • Ulga na ekspansję 

Pozwala ona firmom (niezależnie od ich wielkości) odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z inwestycjami w marketing, reklamę i promocję produktów, mające na celu ekspansję, zarówno na rodzimym, jak i zagranicznych rynkach. Ulgą tą mogą zostać objęte koszty kwalifikowane (m.in. uczestnictwo w targach, ale także inne działania ujęte w katalogu) nawet do 1 mln PLN rocznie. 

  • Ulga B+R 

Ulga ta umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania 100% kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. To doskonała zachęta dla firm inwestujących w innowacje i nowoczesne technologie. Co istotne, można z niej skorzystać jako z dopełnienia otrzymanej już dotacji. Wykorzystaj koniecznie tę możliwość, jeśli dostałeś dofinansowanie na B+R! 

  • Ulga na prototyp 

To wsparcie dla firm, które inwestują w innowacyjne rozwiązania i prowadzą prace nad nowymi produktami. Jest, tak jakby, kontynuacją Ulgi B+R, bo pozwala na próbną produkcję. Związana jest z opracowaniem i testowaniem prototypów, wstępną produkcją i wprowadzaniem nowego produktu na rynek. Ulga ta przybiera specyficzną formę i może być dobrym dopełnieniem dotacji. 
 
Przy okazji mała reklama J Pamiętaj, że ekspertem od innowacji jest 
https://tehtransfer.pl/ 

  • IP Box (dla wartości niematerialnych) 

Ta ulga podatkowa obejmuje dochody uzyskane z tytułu wykorzystania praw do wartości niematerialnych i praw autorskich. Przysługuje w stosunku do pracowników zaangażowanych w działalność B+R, zatrudnionych na umowę o pracę lub umowy cywilno-prawne, a także na podstawie praw autorskich. 

  • Ulga na robotyzację 

Wspiera ona przedsiębiorstwa inwestujące w robotyzację. Dzięki niej przedsiębiorstwo może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z zakupem robotów, maszyn i urządzeń peryferyjnych, z kosztami oprogramowania oraz szkoleń dla pracowników. 

Jeszcze więcej dobrego… 

Co ciekawe i czyniące korzystanie z ulg jeszcze bardziej atrakcyjnym – część z nich można miksować 😉  

A jak my się mamy z ulgami? 

Z nową usługą wychodzimy do Ciebie dzisiaj, ale sam pomysł na nią powstał już jakiś czas temu. Zdobywamy doświadczenie w tym zakresie, przygotowując ofertę dla naszych klientów, już od dwóch lat. Może pomyślisz, że to długo, ale… zależy nam na tym, by odpowiedzialnie wdrożyć nową usługę
 
Ulgi podatkowe to zagadnienie na lata. Konieczne jest odpowiednie ustawienie księgowości na kilka lat wstecz i do przodu. Trzeba się cofnąć w przyporządkowaniu wydatków do odpowiednich kategorii kosztów, tak by zostały wliczone np. do folderu Koszty zgodne z przeznaczeniem pod ulgę B+R i, by kolejne wydatki z tej kategorii cyklicznie tam lądowały. To długotrwały i powtarzalny proces. Kończąc jedną ulgę, możesz natychmiast wejść w następną.  

Duże wyzwanie dla nas stanowiła, a może nadal jeszcze stanowi, zmiana sposobu myślenia… Z jednorazowego, projektu, jakim jest dotacja, trzeba przesiąść się na projekt, będący właściwie ciągłym procesem.   

Jeśli widzisz w swoim biznesie potencjał na korzystanie z ulg podatkowych, odezwij się do nas, sprawdzimy, co da się w tym zakresie zrobić 🙂 

Daj nam znać także, jeśli jest jakakolwiek kwestia, związana z dotacjami UE, która Cię zastanawia, nurtuje, którą chciałbyś zgłębić i uważasz, że jest sens, żebyśmy poruszyli ją w jednym z kolejnych newsletterów.  
Jak już nieraz pisałem, chętnie podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem 🙂 

Chcesz być
na bieżąco z dotacjami?

Poznać prawdziwe historie
i dowiedzieć się, czego unikać?