Z motyką na słońce? Nie radzę!

O wkładzie własnym i finansowaniu projektu

Wspominałem ostatnio, że niekwestionowanym MUST HAVE każdego wniosku o dotację dla projektu są nie tylko realne do osiągnięcia wskaźniki, ale także stosowny budżet. Co w tym kontekście oznacza „stosowny”? O tym dowiesz się więcej już dzisiaj.

Skąd mam wziąć pieniądze?

Wiemy już, że projekt wymaga budżetu. To kluczowy element każdego projektu.

Zacznijmy więc od tego, jak właściwie możesz pozyskać pieniądze stanowiące wkład własny w realizację swojego pomysłu biznesowego.

Własne środki finansowe, konieczne, by starać się o dotację unijną, możesz zdobyć na kilka sposobów.

Warto, żebyś wiedział, że w przypadku ubiegania się o dofinansowanie z UE liczy się czas. Bardzo istotne jest, by możliwie szybko zostać posiadaczem wystarczającego budżetu. Im wcześniej na Twoim koncie znajdzie się właściwy wkład własny, tym szybciej wpłynie na nie również dotacja. Najlepiej zatem, po prostu, mieć właściwą sumę na koncie i móc ten stan konta udokumentować. Podobnie zadziałają udokumentowane odpowiednio fundusze na lokacie.
Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że nie każda firma, z miejsca, takimi pieniędzmi dysponuje. W takich sytuacjach rynek służy pomocą.
Możesz skorzystać z kredytu bankowego lub z pożyczki leasingowej. Będzie wtedy konieczna promesa z banku lub firmy, która użycza takiej pożyczki. Alternatywnym, zdecydowanie rzadziej stosowanym rozwiązaniem, jest pożyczka na rynku. Takiej pożyczki może użyczyć Ci udziałowiec innej firmy, naturalnie, wpierając swoją decyzję promesą.

Jeśli masz wartościowy pomysł na projekt, potrzebujesz funduszy, a czas nagli, pamiętaj, że są ludzie, którzy wiedzą, co z tym fantem zrobić? Zgłoś się do doradcy.
Porozmawiamy o możliwych rozwiązaniach i doradzimy Ci najlepsze z nich.

Stosowny wkład własny

No dobrze, wiesz już jak możesz uzyskać fundusze na wkład własny. Czym zatem jest rzeczona „stosowność”? Otóż, filozofia dotycząca własnych środków dla sfinansowania projektu, zawiera się w powiedzeniach, takich jak: „mierz siły na zamiary” i „nie porywaj się z motyką na słońce”? Ot co! Serio.
Z mojego doświadczenia – przeskalowanie projektu zawsze wiąże się z ryzykiem, że nie otrzymasz pożyczki. Jeśli potrzebujesz jej jako wkładu własnego, pod znakiem zapytania stanie wtedy również możliwość uzyskania dotacji. Najbezpieczniej jest założyć budżet projektu, nie planując wydatków na inwestycję na kwoty wyższe niż roczny przychód Twojej firmy. Jeszcze korzystniej, jeśli będzie to kwota sporo niższa.
Powiedzmy, że firma X ma przychody roczne w wysokości 8 mln złotych. Firma ta chce zrealizować pewną inwestycję. Ma zamiar stworzyć zakład produkcyjny, budując hale i wyposażając je w maszyny. Inwestycję tę szacuje na 10 mln złotych. Firma X mocno ogranicza swoje szanse na uzyskanie pożyczki, a co za tym idzie, dotacji. Koszt planowanej inwestycji nie powinien przekraczać 8 mln złotych, a jeszcze bezpieczniej byłoby, gdyby wynosił maksymalnie 4 mln złotych.

Bank potrafi mocno kręcić nosem przy decyzji pożyczkowej, gdy koszt inwestycji bliski jest rocznym przychodom firmy. Dobrze mieć tego świadomość. Jak pisałem, trzeba mierzyć siły na zamiary…

Wniosek o pożyczkę bank rozpatruje dokładnie jak w przypadku kredytu. Ocenia zdolność kredytową klienta, biorąc pod uwagę wpływ dotacji. Mogłoby się wydawać, że szansa na pozyskanie dotacji działa na plus w ocenie zdolności klienta do spłaty pożyczki. Musisz jednak wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko potencjalną dotację. Rozważa także ryzyko, że klient jej nie otrzyma, co także wpływa na scoring klienta.

Historia pewnego upartego klienta

Nie ukrywam, że zdecydowanie łatwiej zdobyć pożyczkę i uzyskać dotację firmom bogatym. Są jednak i historie, które napawają w tej kwestii optymizmem. Pewien nasz klient zgłosił się do nas z dwoma projektami. Jeden z nich zdecydowanie mu odradzaliśmy ze względu na zbyt małą ilość danych. Klient złożył jednak wnioski o oba projekty i zyskał dotację w wysokości 40 mln złotych na każdy z nich. Przy odrobinie szczęścia, da się i w takich sytuacjach?

Od starania się o pożyczkę na wkład własny do momentu złożenia wniosku

Podzielę się z Tobą teraz algorytmem działania, który przybliży Cię do upragnionej dotacji na rozwój Twojej firmy 🙂 Jakie kroki powinieneś podjąć, by pozyskać wkład własny i móc wnioskować o unijne dofinansowanie? Śpieszę wyjaśnić!

  1. Umów się z bankiem na wstępne sprawdzenie zdolności finansowej Twojej firmy do spłacenia pożyczki. 
  2. Na podstawie danych od firmy doradczej przygotuj budżet projektu. Kolejny raz, pamiętaj, mierz siły na zamiary! 
  3. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie biznesplanu i prognozy finansowej, którymi zajmie się firma doradcza. 
  4. Teraz czas na przedstawienie planu i prognozy bankowi oraz na decyzję kredytową i wydanie przez bank promesy.
  5. Uff, gdy wszystkie kroki już za Tobą, pozostało złożenie wniosku z promesą we właściwym dla specyfiki danego projektu urzędzie. Będzie to – Urząd Marszałkowski, BGK, PARP lub NCBiR.

Do dzieła!?

Pamiętaj, w przypadku dotacji, na każdym etapie, czy to pozyskiwania wkładu własnego, starania się o samą dotację, czy realizacji projektu, czas jest kluczowy.
Skontaktuj się z nami czym prędzej, a chętnie doradzimy Ci – niezależnie od tego, na jakim etapie Twoja firma aktualnie się znajduje?

Chcesz być
na bieżąco z dotacjami?

Poznać prawdziwe historie
i dowiedzieć się, czego unikać?