Chcesz dotacje na inwestycje, a Unia naciska na innowacje?

Czy miałeś kiedyś w głowie plan na inwestycję: budowa hali oraz wyposażenie w maszyny? Taki projekt powinien dostać dotację. Spotykasz się z doradcą i dostajesz pytanie – gdzie w tej inwestycji jest innowacja? W Twojej głowie od razu pojawia się odpowiedz: nowe maszyny będą innowacyjne. Ale Unia chce czegoś innego… Tylko czego?  

Zacznijmy od początku. Co to jest innowacja? 

Innowacją możemy nazwać Twój produkt lub technologię, jeśli znacząco różni się od tych najlepszych dostępnych na rynku. W konkursach rzadziej spotykamy się z przewagą w postaci samej technologii. Chodzi o to, żeby technologia miała lepszy wpływ na produkt niż ma konkurencja.  

Jeśli mówimy o innowacji to najwięcej punktów w konkursie unijnym zdobędziesz tylko, gdy technologia jest nieznana i niestosowana na rynku. Czyli produkt jest o minimum 15% lepszy od produktów konkurencji.   

Skąd wiemy, że produkt jest lepszy? 

Ulepszoną cechę produktu określamy konkretnym parametrem. Na przykład, gdy produkt jest cichszy sprawdzamy parametr w decybelach. Im mniej decybeli, tym lepiej – tym więcej punktów dostaniemy. 

Krótka historia 

Zgłosił się do nas w 2017 r. polski producent okapów z projektem na inwestycje: maszyny do obróbki metali oraz hala produkcyjna. Innowacji oczywiście brak?

Nasza druga firma zajmuje się badaniami nad produktami i prototypowaniem. Zaczęliśmy od audytu – w jaką stronę firma chce się rozwijać produktowo? Po sprawdzeniu tego, przebadaliśmy rynek okapów i to jakie parametry mają najlepsze na rynku.  

Później chwile główkowaliśmy co można poprawić w produkcie.  

Wypracowaliśmy innowację – matę wygłuszającą o właściwościach bakteriobójczych. Czyli zupełnie nowa funkcja (bakteriobójczość) oraz udoskonalona cecha (cichszy okap).  

Z parametrem decybele zeszliśmy o 12% względem najlepszego produktu na rynku.  Natomiast nowa cecha została sprawdzona w Laboratorium Wirusologii przy Uniwersytecie Warszawskim. Historia skończyła się tak, że w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia ten projekt został oceniony jako jeden z najlepszych na liście rankingowej.  

Nie było to takie trudne jak się wydaje.  

 Krótki przepis na innowacje od nas

  1. Zastanów się, w czym jesteś dobry i w którą stronę chcesz rozwijać produkt. 
  2. Zrób burzę mózgów w zespole. Co można zrobić inaczej? Co można poprawić? Na tym etapie każda odpowiedź jest dobra.  
  3. Sprawdź, jakie dokładne parametry mają produkty konkurencji. 
  4. Znajdź rozwiązania na kilka najlepszych pomysłów z burzy mózgów.  
  5. Sprawdź wpływ technologii na finalny produkt. Nie może znacząco wzrosnąć, bo klient nie zapłaci dużo więcej niż teraz. Wybierz najbardziej optymalne rozwiązanie.  
  6. Wykonaj prototyp i sprawdź jego parametry. 

Proste, prawda? 

Jeśli masz wątpliwości odnośnie swojego produktu, to zgłoś się bezpośrednio do Łukasza info@tehtransfer.pl.

Chcesz być
na bieżąco z dotacjami?

Poznać prawdziwe historie
i dowiedzieć się, czego unikać?