W ubiegłym tygodniu opowiadałem Ci o dotacjach z EFRR, dzisiaj kolejna solidna porcja informacji – zapowiadane przeze mnie – rozkładanie na czynniki pierwsze funduszu KPO. Plus słów kilka o dostępności środków z obu funduszy 🙂
KPO – to w końcu skąd te pieniądze, polskie czy unijne?
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program wsparcia dla przedsiębiorstw, finansowany przez polski rząd ze środków unijnych. Na celu ma odbudowę krajowej gospodarki po pandemii COVID-19. KPO skupia się na inwestycjach w rozwój cyfryzacji, transformacji ekologicznej oraz budowie nowej infrastruktury transportowej, energetyce oraz zdrowiu publicznym.
Na KPO składa się 55 inwestycji i 55 reform.
Budżet KPO pochodzi ze środków unijnych, za jego rozdysponowanie odpowiedzialne są krajowe instytucje zarządzające programem, a wypłat w ramach KPO dokonuje Polski Fundusz Rozwoju.
Na pewno wiecie o przygodach Polski z KPO w ostatnich latach. Być może nawet śledziliście sytuację. Pod koniec zeszłego roku nasze KPO zostało wreszcie zatwierdzone, a środki unijne przeznaczone na jego sfinansowanie wydają się być całkiem imponujące.
Budżet KPO
Aktualnie budżet KPO wynosi 59,81 mld EUR, w tym 25,27 mld EUR w postaci dotacji, a 34,54 mld EUR w formie preferencyjnych pożyczek. By zachować spójność z celami unijnymi, znaczną część budżetu (46,60%) Polska musi przeznaczyć na cele klimatyczne oraz na transformację cyfrową (21,36%). A to już konkretna podpowiedź na przedsiębiorców 😉
Dla kogo KPO?
Na wsparcie w zakresie 5 następujących komponentów KPO:
- innowacyjność gospodarki,
- zielona energia,
- transformacja cyfrowa,
- ochrona zdrowia,
- inteligentna mobilność,
może liczyć każdy, zarówno mieszkaniec obszarów wiejskich, miasteczek, miast powiatowych, jak i dużych miast, obywatel, przedsiębiorca i przedsiębiorstwo, samorząd terytorialny, instytucja publiczna, a także NGOsy, stowarzyszenia czy podmioty społeczne.
Jak już wspomniałem Krajowy Plan Odbudowy obejmuje głównie przedsięwzięcia związane z cyfryzacją, transformacją klimatyczną, energochłonnością i zielona energią. Warto więc wziąć pod uwagę, że największa część puli środków z KPO przypadnie przedsiębiorstwom, które planują rozwijać się w tych właśnie kierunkach.
Przykładami realizacji założeń innowacyjności gospodarki mogą być takie działania jak np. stworzenie nowych miejsc pracy, nowe inwestycje czy innowacje i nowoczesne technologie, ale też otwarcie żłobków czy klubików dziecięcych jako narzędzie wsparcia dla pracujących rodziców. Za działaniami związane z komponentem zielona energia i zmniejszeniem energochłonności można uznać np. stworzenie farm wiatrowych, zakup paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, wykorzystanie technologii wodorowych oraz wdrażanie inteligentnych sieci energetycznych. W ramach transformacji cyfrowej możesz np. rozwinąć w firmie e-usługi.
O pozostałych nie wspominam, bo nie dotyczą firm.
Przedsiębiorco, nie przegap!
Przedsiębiorca może starać się o wsparcie z KPO na urozmaicenie profilu działalności, odbudowę lub rozbudowę potencjału inwestycyjnego firmy. Inwestycja może zostać sfinansowana z KPO na różnym poziomie, nawet do 100% wartości przedsięwzięcia.
Warto wiedzieć, że niedługo rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie z KPO dla firm z branży HoReCa (gastronomia, hotelarstwo, kultura i turystyka) z sektora MŚP, dotkniętych kryzysem w czasie pandemii COVID-19. Ubiegać się o dotację mogą mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, prowadzące nieprzerwanie działalność w granicach RP w 2019-2021, u których w latach 2019 – 2020 lub 2020 – 2021 przychód zmalał o minimum 20% rok do roku. Wysokość wsparcia wynosi nawet do 540 000 PLN przy wkładzie własnym 10% i maksymalnej wartości inwestycji 600 000 PLN.
Informacje o aktualnych i planowanych naborach wniosków w ramach KPO dostępne są na stronach rządowych.
Dostępność środków z obu funduszy
Zarówno środki z KPO, jak i EFRR są dostępne dla różnych podmiotów, takich jak przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, samorządy lokalne oraz organizacje pozarządowe. Oba programy promują szerokie zaangażowanie różnych podmiotów w procesy rozwoju regionalnego.
Jak pewnie się domyślasz, kluczową kwestią w procesie ubiegania się o dotację, jest odpowiednie przygotowanie wniosków oraz spełnienie warunków określonych przez instytucje zarządzające tymi funduszami.
Jeśli masz dobry pomysł na projekt, sprawdź, która forma dotacji jest dla Ciebie bardziej odpowiednia, upewnij się, że znasz wytyczne, spełniasz kryteria i… Do dzieła! 🙂
Jeżeli potrzebujesz upewnić się czy odpowiedniejsze dla Ciebie jest KPO czy EFRR zapytaj, podpowiemy 🙂
Odezwij się do nas również, jeżeli zastanawia Cię, interesuje lub niepokoi jakakolwiek kwestia, związana z dotacjami UE. Postaramy się napisać o niej w którymś z kolejnych newsletterów.