Proces skutecznej rekrutacji krok po kroku
Kończąc krótki cykl, dotyczący rekrutacji nowych pracowników, chciałbym podzielić się z Tobą naszym systemem, o którym kilkukrotnie już w poprzednich newsletterach wspominałem.
Nad procesem rekrutacji w takiej formie, w jakiej funkcjonuje obecnie, pracowaliśmy dwa lata. Zdążyliśmy go przetestować na wszelkie sposoby i u nas to świetnie działa.
Nasz 6-etapowy proces rekrutacji pozwala na efektywne i obiektywne wybieranie najlepszych kandydatów.
Jak to wygląda w praktyce?
Wybór najlepszego kandydata na stanowisko, na które rekrutujemy, opieramy na sześciu niezawodnych krokach.
- Formalna ocena CV
Na początku przeglądamy CV kandydatów, sprawdzając, czy spełniają oni wymagania określone w ogłoszeniu o pracę. Jeśli oczekujesz od kandydata wykształcenia wyższego i minimum 4 lat doświadczenia, odrzucaj wszystkie aplikacje, które tych warunków nie spełniają.
- Zadanie rekrutacyjne
Przygotuj zadanie, które pozwoli ocenić umiejętności kandydatów. Na przykład, jeśli szukasz Specjalisty ds. HR, możesz poprosić o sprawdzenie umowy o pracę zawierającej celowo wprowadzone błędy. Każdy wykryty błąd to punkt dla kandydata.
Najlepiej, jeśli zadanie rekrutacyjne opracujesz we współpracy z menadżerem działu i specjalistą.
- Ocena punktowa CV
Następnie oceniamy CV pod kątem punktowym. Na przykład, za jedno z kryteriów punktowych obieramy doświadczenie kandydata liczone w latach. I tak za 4 lata doświadczenia przyznajemy 0 punktów, za 5 lat 1 punkt, i tak dalej, aż do 8 lat doświadczenia.
- Suma punktów z CV i zadania
Zliczamy punkty uzyskane za CV oraz punkty zdobyte dzięki zadaniu rekrutacyjnemu. Zapraszamy do dalszej części rekrutacji od 3 do 5 osób, które zdobyły największą liczbę punktów.
- Assessment Center
Ostatni etap sprawdzania kompetencji naszych kandydatów to rozmowa kwalifikacyjna w formie assessment center, na którą zapraszamy tylko najlepszych kandydatów.
Przygotowujemy pytania do kandydata oraz formularz oceny. Bierzemy pod uwagę różne istotne dla nas aspekty, takie jak na przykład umiejętności komunikacyjne kandydata – oceniane w skali od 1 do 3 punktów.
W spotkaniu uczestniczy kilka osób z naszego zespołu i każda z nich niezależnie ocenia kandydata według ustalonych kryteriów.
- Wybór najlepszego kandydata
Sumujemy punkty z każdego etapu rekrutacji i zapraszamy do współpracy najlepszego kandydata. Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie 80% możliwych do uzyskania punktów, proces rekrutacji rozpoczynamy od nowa. Na szczęście, do tej pory nie mieliśmy takiego przypadku, niemniej jednak zawsze może być ten pierwszy raz! 😉
Proste? Jasne, że tak 🙂
Zastosowanie tych sześciu kroków w procesie rekrutacyjnym pomoże Ci wyłonić najlepszych kandydatów i wybrać tego właściwego, minimalizując ryzyko pomyłki. Matematyka Cię nie oszuka 🙂
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej zasadzie i o tym, jak ją w praktyce wdrożyć w firmowe życie, pobierz nasz poradnik Jak skutecznie rekrutować: 6 prostych kroków do sukcesu.