Freelancer vs. firma konsultingowa

Który wybór będzie lepszy dla Twojej firmy?

Chcesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo, bierzesz więc pod uwagę skorzystanie z funduszy unijnych. To nie takie proste, wiadomo. Wiesz już, że będziesz potrzebować pomocy w ich uzyskaniu. Na tym etapie pojawiają się dwie drogi.Niezależny doradca i firma doradcza. Na co się zdecydować – na współpracę z freelancerem czy z firmą konsultingową? To pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców, a ja postanowiłem rzucić dzisiaj nieco światła na to zagadnienie.

Kiedy cena gra rolę

Freelancerzy często oferują konkurencyjne stawki, co może być korzystne, zwłaszcza dla mniejszych firm z ograniczonym budżetem. Na niższą cenę za usługi niezależnego konsultanta składa się wiele czynników, m.in. fakt, że projekt prowadzony jest przez jedną osobę, a nie przez kilka osób, jak w przypadku firmy doradczej. Koszt prowadzenia jednoosobowej działalności jest zdecydowanie niższy niż dużej firmy. Dniówki są niższe i jest ich zwykle mniej. Różnica w cenach usług freelancera i firmy doradczej może być nawet czterokrotna. Cena zatem przemawia na korzyść niezależnych doradców. Współpraca z firmą konsultingową może być sporo droższa, to fakt, ale należy pamiętać, że często idzie też w parze z wysoką skutecznością, o czym później.

Szybkość działania a efektywność

Freelancerzy są zwykle bardzo szybcy w działaniu, co pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie projektu. Zazwyczaj kontakt odbywa się bezpośrednio między Tobą a freelancerem, co przyspiesza finalizację współpracy. Freelancera nie obowiązują procedury, nie obowiązuje go ta cała biurokracja, jest w stanie szybciej podejmować decyzje. To duży plus, jeśli zależy Ci na natychmiastowym ruszeniu z projektem.
Firma konsultingowa ma swoje procedury, które bywają czasochłonne. Niewątpliwie jednak, zapewniają one wyższą jakość usług firmy i powtarzalność efektów.

Elastyczność a przewidywalność rezultatów

Niezaprzeczalnym plusem współpracy z freelancerem jest duża elastyczność. Freelancerzy są gotowi dostosować się do Twoich potrzeb, skupiając się na konkretnych aspektach projektu.
Jednak firma konsultingowa zapewnia standardy i procedury, dające pewność rezultatu.
Tu musisz postawić na szali swoją wygodę i poczucie bezpieczeństwa, związane z efektami pracy nad projektem.

Komunikacja

Praca z jedną osobą, bez wątpienia, ułatwia bezpośrednią komunikację. Może ona skrócić czas reakcji i usprawnić wymianę informacji. Bezpośredni kontakt możliwy jest nie tylko przy współpracy z freelancerem, podczas której jest przecież dość oczywisty. Przy współpracy z firmą doradczą Twoim projektem zajmuje się wprawdzie sztab ekspertów, ale zostaje wyznaczony również opiekun Twojego projektu

Wachlarz Kompetencji

Pod tym względem freelancer raczej nie ma szans konkurować z firmą doradczą. Zwykle niezależni doradcy są ekspertami w swojej wąskiej dziedzinie. To też może oczywiście stanowić zaletę, jeśli Twoja firma potrzebuje kogoś kto specjalizuje się w danej branży/specjalizacji. Zazwyczaj jednak w dużych projektach przydane są kompetencje w szerszym zakresie. Takimi kompetencjami, jak i wieloletnim, różnorodnym doświadczeniem, mogą się przeważnie pochwalić firmy konsultingowe. Firmy zazwyczaj posiadają bogatą historię sukcesu w pozyskiwaniu dotacji, czyli więcej doświadczeń, a to zwiększa szanse na skuteczne zrealizowanie projektu. Dostęp do narzędzi, baz danych i specjalistycznej wiedzy zdecydowanie zwiększa efektywność i szanse na uzyskanie dotacji. Współpracując z firmą doradczą, możesz mieć pewność, że w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, na każdym etapie projektu, znajdzie się w zespole odpowiednia, kompetentna osoba, by im zaradzić.

Odpowiedzialność

W przypadku freelancerów, wszelka odpowiedzialność spoczywa na jednej osobie, co w razie nieprzewidzianych sytuacji może być ryzykowne. Wystarczy, że specjalista się rozchoruje i Twój projekt jest zagrożony. Zespół ekspertów i ich zastępowalność to niezaprzeczalny atut firm doradczych, pozwalający dowieźć projekt w każdych okolicznościach.

Kiedy wybrać freelancera, a kiedy firmę konsultingową?  

Ostateczny wybór pomiędzy freelancerem a firmą konsultingową zależy od indywidualnych potrzeb i charakteru Twojego projektu.
Jeśli znasz konkretne potrzeby biznesowe swojego przedsiębiorstwa, cenisz elastyczność i niższe koszty, współpraca z freelancerem to tańsze, szybkie i skuteczne rozwiązanie. Idealne dla wąskich obszarów specjalizacji.
Jednak, jeśli potrzebujesz pełnej ekspertyzy, doświadczenia i zasobów, firma konsultingowa może być kluczem do sukcesu. Firma konsultingowa sprawdzi się doskonale, gdy potrzeby przedsiębiorstwa trzeba zdefiniować. Nie tylko w małych, ale i w dużych projektach, wymagających interdyscyplinarnego podejścia, w których konieczne jest zaangażowanie ekspertów z różnych dziedzin.
Firma doradcza, ze względu na większą liczbę specjalistów, może dla Ciebie przygotować równie dobre wnioski np. na badania, na inwestycje czy na promocję i to nawet w tym samym czasie.

Jeśli ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo napisania i rozliczenia projektu to współpraca ze stałym i dowożącym partnerem, to firma doradcza będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak najważniejszym kryterium jest cena, to weź freelancera.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, śmiało się z nami skontaktuj.

Chcesz być
na bieżąco z dotacjami?

Poznać prawdziwe historie
i dowiedzieć się, czego unikać?