Gra o fundusze: zielone/czerwone  

2021-27 nowe zasady i aktualne możliwości  

W zeszłym newsletterze podzieliłem się z Tobą krótką charakterystyką poprzednich unijnych perspektyw budżetowych jako wstęp do dobrego zrozumienia obecnej, 21-27. 

Jeśli nie czytałeś, to znajdziesz tutaj ….. (LINK). A jak to teraz wygląda? 

Perspektywa 2021 – 2027 

Trwająca aktualnie perspektywa finansowa wydaje się mieć niewiele wspólnego z tą sprzed lat SPO WKP 2004-2006. Formalności teraz to po prostu formalności. Jasne, trzeba o nie zadbać, ale zawsze jest też czas na ewentualne poprawki formalne, a przecinek nie zaważy już o być albo nie być Twojego projektu.  

Także rozumienie innowacji przeszło transformację i różni się od tego w perspektywie 2007 – 2013. Obecnie jej postrzeganie zgodne jest z tym z lat 2014 – 2020 i opiera się na pomyśle na innowacyjną cechę produktu.  

To już znamy, ale doszła automatyzacja i projekty modułowe, ale o tym za chwilę…  

Co zmieniło się od ostatniej? 

Zasadniczą zmianą jest zaistnienie projektów modułowych. To kluczowa modyfikacja, pozwalająca na złożenie wniosku o dofinansowanie projektu obejmującego jednocześnie: inwestycję w badania, we wdrożenie wyników badań do produkcji, w IT, w wyposażenie laboratorium oraz w promocję
To absolutna nowość.  

Drugą nowością jest również pójście w kierunku koncepcji Przemysł 4.0, zwanej także czwartą rewolucją przemysłową. W ramach tego modelu przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie na automatyzację i robotyzację swoich zakładów produkcyjnych

Nie u każdego to się sprawdzi, ale jest opcja.  

Jeszcze większą wagę niż dotychczas zaczęto przykładać do ekologii. Co za tym idzie, Unia Europejska przeznaczyła znaczące nakłady finansowe na tę dziedzinę. Dzięki polityce zielonego ładu, wprowadzono Gospodarkę Obiegu Zamkniętego (GOZ), kredyty ekologiczne na rzecz działań proekologicznych czy programy B+R, mające stanowić wsparcie dla zielonych technologii w wielu województwach w kraju.  

Nowość stanowią także programy wojewódzkie, regionalne zaadresowane do subregionów, np. powiatów czy gmin. W ich ramach wnioski o dotację można składać tylko w wyszczególnionych, mniejszych jednostkach administracyjnych, np. subregion wałbrzyski, 

Przyznawane dofinansowania za to sięgają aż 85%

Perspektywa 2021 – 2027 naszym okiem 

Przed napisaniem tego tekstu, dopytałem w zespole piszącym wnioski: 

Jakie zmiany większe i drobne widzicie?  

Rafał: Kurczę, strasznie długo oceniają… 

Dla przykładu, dopiero w sierpniu otrzymaliśmy wezwanie do poprawek formalnych we wniosku, który złożyliśmy w kwietniu (termin naboru do 26.04) w województwie dolnośląskim, w subregionie Wałbrzyskim, w ramach Programu 9.4.  

Tymczasem przed nami jeszcze ocena merytoryczna, która jest bardziej złożonym procesem i potrzeba na nią więcej czasu. Spodziewam się, że może się ona zakończyć pod koniec tego roku. 
Od kwietnia do grudnia… MASAKRA  
Wcześniej ocena trwała od 4 do 6 miesięcy.  

Jeszcze gorzej w programie SMART. Nabór wniosków kończył się 15 listopada, wyniki natomiast zostaną ogłoszone dopiero na przełomie września i października. Prawie rok czasu. To nawet ARIMR szybciej ocenia.  

Czytelniku i potencjalny beneficjencie funduszy NO WORRIES.  

Raczej jest to przejściowy efekt. Kiedy urzędnicy uporają się z wszystkimi nowymi dokumentami, regulaminami i procedurami, to ocena będzie trwała 4 – 6 miesięcy.   

Kolejną zmianą jest to, że nie wszystkie projekty wysyłane są na panel ekspertów. Te, które zaś na panel trafiają, nie wymagają już prezentacji, jak niegdyś. Teraz przygotowanie do panelu wygląda tak, że wnioskodawca przed wyznaczonym spotkaniem z ekspertami otrzymuje zagadnienia do omówienia, które podczas panelu są poruszane, a po spotkaniu jest czas na poprawienie wniosku.  

Ważną modyfikacją jest zmiana wysokości pomocy w ramach programu de minimis z 200 tys. do 300 tys. EUR na firmę. A to akurat bardzo znacząca i korzystna zmiana. Dofinansowania z de minimis są zazwyczaj wyższe niż z pomocy regionalnej, np. 85% zamiast 60%. 

Zauważyliśmy również, znacznie bardziej rozbudowany aspekt związany ze zgodnością projektu z kartą praw podstawowych UE, konwencją o prawach osób niepełnosprawnych oraz brakiem negatywnego wpływu na środowisko zgodnie z zasadą Do No Significant Harm (DNSH; pl. Nie Czyń Znaczącej Szkody). W praktyce dla Ciebie to prawie nie ma znaczenia, tylko więcej pracy dla nas, konsultantów.  

Ciekaw jestem, jakie Ty masz refleksje na temat zmian w perspektywach unijnych na przestrzeni ostatnich lat. Jeśli chcesz się nimi podzielić, skomentuj nasz post na FB.  
Doceniam i chciałem bardzo podziękować za tematy, które Was interesują.  

Chcesz być
na bieżąco z dotacjami?

Poznać prawdziwe historie
i dowiedzieć się, czego unikać?