– czyli o tym jak zdobyć, i ile powinien wynosić, wkład własny na finansowanie projektu
Nie masz już zapewne nawet najmniejszych wątpliwości, że absolutnym musem dla każdego wniosku o dotację unijną jest właściwy budżet. Czym zaś jest „właściwy” budżet? Poczytaj dalej i dowiedz się więcej.
Sposoby na sfinansowanie projektu
Budżet to kluczowy element każdego projektu. To już wiemy.
Aby móc ubiegać się o dotację unijną, konieczne jest posiadanie własnych środków finansowych. Omówię teraz pokrótce sposoby na pozyskanie funduszy stanowiących wkład własny w realizację swojego pomysłu biznesowego. Środki te można osiągnąć kilkoma różnymi metodami.
Czas gra kluczową rolę w przypadku ubiegania się o dotacje unijne. Warto posiadać odpowiedni budżet już na starcie. To działa jak naczynia powiązane – im wcześniej na Twoim koncie znajdzie się stosowny wkład własny, tym szybciej możesz spodziewać się także wpływu dotacji.
Najkorzystniej będzie z miejsca posiadać na swoim koncie odpowiednią kwotę i móc udokumentować stan konta. Także dysponowanie udokumentowanymi funduszami na lokacie zadziała jako poświadczenie środków własnych.
Naturalnie, jasne, że wkład własny w przypadku dotacji unijnych to nie małe pieniądze i zapewne nie każda firma od początku posiada odpowiednie fundusze. Jednak brak wystarczających środków na koncie nie przekreśla możliwości starania się o dofinansowanie z UE. Wystarczy potrzebne fundusze zdobyć. I tu rynek służy pomocą.
Myśląc o złożeniu wniosku o dotację i starając się o pozyskanie środków na wkład własny, możesz zaciągnąć kredyt bankowy lub wziąć pożyczkę leasingową. Należy wtedy postarać się również o promesę z banku lub firmy użyczającej Ci pożyczki.
Zdarza się też, choć znacznie rzadziej, że klienci dokonują tzw. pożyczki na rynku. Czym jest taka pożyczka? To poparta promesą pożyczka od innej firmy lub też udziałowca innej firmy.
Właściwy wkład własny
OK, no dobrze, wiesz już w jaki sposób możesz uzyskać fundusze na pokrycie wkładu własnego. Czym zatem jest rzeczona „właściwość”? W tym miejscu warto powołać się na dwa stare powiedzenia, a mianowicie: „mierz siły na zamiary” i „nie porywaj się z motyką na słońce” 🙂
Mając już pewne doświadczenie w branży, mogę z całą pewnością stwierdzić, że przeskalowanie projektu to duże ryzyko, że nie dostaniesz pożyczki. Jeśli pożyczka jest Ci niezbędna jako wkład własny, to istnieje też duże ryzyko, że nie otrzymasz dotacji.
Najbezpieczniej jest opracować budżet projektu, uwzględniając wydatki inwestycyjne, które nie przekraczają rocznego przychodu Twojej firmy. Jeszcze lepiej, jeśli kwota ta będzie znacznie niższa.
Przytoczę taką hipotetyczną sytuację jako przykład. Przyjmijmy, że firma X generuje roczne przychody w wysokości 8 mln PLN. Przedsiębiorstwo to planuje przeprowadzić inwestycję polegającą na utworzeniu nowego zakładu produkcyjnego, obejmującego budowę hal oraz zakup maszyn. Szacowany koszt tej inwestycji to 10 mln PLN. Firma X istotnie zmniejsza w ten sposób szanse na uzyskanie pożyczki, a w dalszej kolejności także dotacji, gdyż wartość planowanej inwestycji nie powinna przekraczać 8 mln PLN. Jeśli mam być szczery, byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie przekraczała 4 mln PLN.
Bank może mieć duże wątpliwości, co do zasadności potencjalnej decyzji pożyczkowej w przypadkach, gdy koszt inwestycji zbliża się do rocznego przychodu firmy. Warto o tym pamiętać.
Jak już pisałem, trzeba mierzyć siły na zamiary…
Przy rozpatrywaniu wniosku o pożyczkę, bank przeprowadza analizę analogiczną do tej przy udzielaniu kredytu. Ocena zdolności kredytowej klienta uwzględnia wpływ potencjalnej dotacji.
Choć zdaje się, że szansa na uzyskanie dotacji wpływa korzystnie na ocenę zdolności kredytowej, bank bierze pod uwagę także ryzyko związane z ewentualnym odrzuceniem wniosku o dofinansowanie. To zaś może negatywnie wpłynąć na scoring klienta.
Historia z happy enedem
Choć łatwiej jest o pożyczkę i dotację firmom z odpowiednimi zasobami, są i historie sukcesu odbiegające od najbardziej powszechnego scenariusza. Tak było w przypadku pewnego naszego klienta. Mimo naszych wątpliwości, co do jego pomysłów i zdecydowanego odradzania jednego z nich, klient ten otrzymał dotację na łączną kwotę 48 mln PLN.
Niemożliwe bywa możliwe 😉
Krok po kroku…
Chciałbym przedstawić Ci algorytm działania, który przybliży Cię do osiągnięcia upragnionego celu, jakim jest dotacja unijna 🙂 Co należy zrobić, krok po kroku, aby zdobyć wkład własny i móc złożyć wniosek o dofinansowanie?
Zachęcam do podjęcia poniższych działań:
- Sprawdź w banku wstępną zdolność finansową do spłacenia pożyczki, jaką posiada Twoja firma.
- Przygotuj budżet projektu, opierając się na danych od doradcy. Pamiętaj, by mierzyć siły na zamiary 🙂
- Z pomocą firmy doradczej opracuj biznesplan i prognozę finansową.
- Przedstaw plan i prognozę bankowi, uzyskaj pozytywną decyzję kredytową i promesę.
- Złóż wniosek o dotację wraz z promesą w odpowiednim urzędzie – Urząd Marszałkowski, BGK, PARP lub NCBiR.
No, to co działamy? 🙂
A teraz, może brzmi jak banał, ale to niezwykle istotny, z mojego punktu widzenia, tip
– pamiętaj, jeśli chodzi o dofinansowania z UE, na każdym etapie, od pozyskiwania wkładu własnego, przez staranie się o samą dotację, po właściwą realizację i rozliczanie projektu, kluczowym czynnikiem jest CZAS.
Skontaktuj się z nami, jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o dotacjach z UE.
A, jeżeli:
- nie dają Ci spokoju jakieś kwestie związane z dotacjami unijnymi,
- chciałbyś dowiedzieć się o dofinansowaniach więcej,
- masz jakieś obawy dotyczące obecnie realizowanego projektu,
odezwij się do nas i podziel się swoimi wątpliwościami, a postaramy się je poruszyć w jednym z naszych newsletterów.