Upewnij się, że spełniasz kryteria, startując do unijnych programów!
Chciałbym dzisiaj podzielić się z Tobą krótkim, ale bardzo istotnym, dodatkiem do niedawno poruszanego przeze mnie tematu, a mianowicie – wyboru firmy doradczej.
Nasz kolega z zespołu, Czarek, często spotyka się z obawą klientów, dotyczącą spełnienia wymogów programu unijnego. Uzupełnijmy więc nasze kompendium wiedzy na temat tego, jak nie dać się nabić w butelkę, wybierając firmę consultingową, o kwestię kryteriów konkursowych i stres związany z tym, że ich potencjalnie nie spełniamy.
Tak więc, jakiego wybrać partnera, aby uniknąć takich obaw?
Ano, takiego, który zadba o sprawdzenie w Twoim imieniu kilku kluczowych wymogów programu i tego, czy Twoja firma na pewno je spełnia.
Co zatem powinna sprawdzić firma doradcza?
- Lokalizację projektu: sprawdźcie, czy lokalizacja twojego projektu zgadza się z wymogami programu. Bywa tak, że lokalizacja siedziby firmy i zakładu produkcyjnego nie jest tożsama. Pamiętaj, że to właśnie umiejscowienie inwestycji musi zgadzać się z lokalizacją projektu. To jedno z kluczowych kryteriów.
- Budżet projektu: upewnijcie się, że budżet Twojego projektu jest właściwie zaplanowany i mieści się w budżecie założonym przez program. Unikniesz w ten sposób niemiłych niespodzianek w trakcie procesu aplikacyjnego.
- Cele projektu: sprecyzujcie cele projektu – czy to wprowadzenie nowego produktu, czy może rozwinięcie innowacyjnej technologii i upewnijcie się, że cel jest zgodny z wytycznymi konkursu.
- Pomysł na projekt: dokładnie omówcie Twój pomysł na projekt. Jaką innowację planujesz wprowadzić? Jakie są kluczowe elementy Twojego planu? Czy charakter projektu zgrywa się z charakterem programu? Czy pomysł ma sens i szansę na zdobycie uznania oceniających go urzędników?
- Wielkość przedsiębiorstwa: zweryfikujcie status przedsiębiorstwa i związane z nim kryteria programu. Większość programów skierowanych jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Analizując status Twojego przedsiębiorstwa, nie zapomnijcie o wzięciu pod uwagę firm z nim powiązanych. Pamiętając, że maksymalna wielkość średniego przedsiębiorstwa (250 osób) liczona jest z uwzględnieniem tych właśnie firm.
- Pomoc De minimis: sprawdźcie czy Twoja firma korzystała już z pomocy De minimis, co ma istotny wpływ na dostępność i ilość funduszy dla Twojego przedsiębiorstwa. Niektóre konkursy organizowane są tylko z pomocy De minimis. Konieczne jest więc upewnienie się czy limit pomocy na daną firmę nie został już wykorzystany.
Czego jeszcze warto oczekiwać po firmie doradczej?
- Rozumienie charakteru programu: wybierz doradcę, dobrze rozumiejącego charakter programu, w ramach którego planujesz złożyć wniosek. To jedna z najistotniejszych kwestii dla sukcesu Twojej aplikacji.
- Dokonanie analizy ryzyka: firma consultingowa powinna przeprowadzić analizę ryzyka, oceniając, ilu konkurencyjnych wniosków można się spodziewać w danym konkursie.
Sprawdzenie powyższych wytycznych zapewni Twojemu wnioskowi formalną poprawność.
Optymalna ścieżka do sukcesu
- Symulacja i ocena projektu: gdy doradca szczegółowo zweryfikował wszystkie wspomniane wyżej zagadnienia i wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, warto przeprowadzić symulację. Na podstawie doświadczeń z wcześniejszych analogicznych konkursów i kryteriów w nich przyjętych, firma doradcza ocenia, ile punktów powinien otrzymać Twój wniosek.
- Rozpocznij przygotowania wcześniej: symulacja ma sens w przypadku, gdy podobny konkurs był już wcześniej ogłaszany. Inaczej jest natomiast, gdy konkurs pojawia się po raz pierwszy i nie został jeszcze nawet ogłoszony. Im szybciej zaczniesz prace nad wnioskiem, masz szansę lepiej przygotować podwaliny swojego projektu i zwiększyć szanse na jego sukces. Jeżeli masz naprawdę dobry pomysł na innowację, to zapewne da się go dopasować do któregoś z bieżących lub kolejnych konkursów. Nad dobrym pomysłem zawsze warto pracować nawet w sytuacji, gdy żaden aktualny program z nim nie współgra. Prędzej czy później pojawi się odpowiedni konkurs. Tymczasem od ogłoszenia konkursu do rozpoczęcia naboru wniosków jest około 4 tygodni. To niewiele czasu. Dlatego dobrze jest wykorzystać zapas czasu i zacząć prace 3 – 4 miesiące wcześniej.
Dzięki powzięciu tych kroków, zminimalizujesz ryzyko, że nie wymaganych spełnisz kryteriów . Projekt, który jest starannie przemyślany, dostosowany do oczekiwań programu i poparty profesjonalnym doradztwem, ma największe szanse na sukces.
Powodzenia 🙂