1 kwietnia ARiMR podała, że nabór wniosków do Programu Współpraca 16.1 rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 15 czerwca. To już ostatnia szansa na otrzymanie dofinansowania na technologie w rolnictwie. Dlaczego? Bo to ostatni konkurs w ramach działania Współpraca.

Nie ma postępu bez innowacji, nie ma innowacji bez badań. Przedsiębiorcy przemysłu rolnego, muszą się rozwijać. Przy aktualnym wzroście cen prądu, nawozów, gazu, transportu, zatrudnienia są dwie opcje.

Pierwsza – można obserwować rynek, negocjować z dostawcami, szukać oszczędności i konkurować ceną. Taka strategia nie raz się sprawdziła i jest szansa, że w tych dziwnych czasach może też się sprawdzi.
Druga opcja wymaga więcej zaangażowania, zaplanowania, więcej ciężkiej pracy. By sprostać wymaganiom rynku w tych niestabilnych czasach przedsiębiorstwa mogą udoskonalać technologię i wprowadzać nowe, innowacyjne produkty. Zawsze wiąże się to z dużymi kosztami na badania, testy i linie prototypowe.

W programie Współpraca 16.1 koszty linii pilotażowej i badań dofinansowane są nawet do 100% a kwota wsparcia, którą można uzyskać to nawet 6 mln zł.
Beneficjentem grantu jest grupa operacyjna na rzecz innowacji. Grupa musi być utworzona przez co najmniej dwa rożne podmioty należące do rożnych kategorii takich jak:

  • przedsiębiorstwa
  • rolnicy
  • właściciele lasów
  • naukowcy; instytuty lub jednostki naukowe; uczelnie
  • podmioty świadczące usługi doradcze

Z całą pewnością najważniejszy jest dobry pomysł, jeśli masz dobry pomysł, masz duże szanse na zdobycie grantu. Czasu jest niewiele, ale robiąc to z ekspertami wystarczająco dużo.

Wszystko co musisz wiedzieć o Programie 16. 1